Fashion Revolution 2017

Prinášame vám základné info o Fashion Revolution a o tom ako sa do hnutia na podporu transparentnosti v móde zapojiť.

oco-frd_logo

Fashion Revolution
Fashion Revolution je globálne hnutie, ktoré pracuje pre udržateľnejší módny priemysel, usiluje sa o systémovú reformu sektorov s osobitným zameraním na potrebu väčšej transparentnosti v dodávateľskom reťazci.
Fashion Revolution funguje celoročne a jej zámerom je zvýšiť povedomie o najzávažnejších problémoch v módnom priemysle, podporovať snahu o pozitívnu zmenu, a oslavovať tých, ktorí sú na ceste vytvoriť bezpečnejšiu, čistejšiu a spravodlivejšiu budúcnosť módy.

4f98ee988d74883093ff6c8fca7be00e de807c1d2dba6181f8c64b917683fce1

Aby sa módny priemysel stal zodpovedný a udržateľný, je najprv nutné, aby bol transparentný. Veríme, že transparentnosť je prvým krokom k transformácii priemyselu. Začína jednou jednoduchou otázkou:
Kto vyrobil moje oblečenie?
To je naše zameranie na nasledujúcich päť rokov. Veríme, že táto jednoduchá otázka donúti ľudí myslieť inak, o tom, čo nosia. Musíme vedieť, že ako spotrebitelia, naše otázky, naše hlasy,
naše nákupné zvyky môžu mať silu, aby pomohli zmeniť veci k lepšiemu. S vyšším počtom spotrebiteľov pýtajúcich sa otázku “kto vyrobil moje oblečenie?” má Fashion Revolution moc tlačiť priemysel k transparentnosti.

 

Náš cieľ
Chceme zjednotiť módny priemysel a rozpútať revolúciu radikálnej zmeny spôsobu, akým spôsobom je naše oblečenie dodávané, produkované a kupované. Veríme, že spolupráca celého dodávateľského reťazca, od farmára po spotrebiteľa, je jediná cesta, ako transformovať celý priemysel. Aby sa to podarilo, fashion revolution spája všetkých.

Kto sme?
Sme ľudia z celého sveta, ktorí zabezpečujú, aby módny priemysel fungoval. Sme ľudia ktorý nosia oblečenie. Sme ľudia ktorý ho vyrábajú.
Veríme v módny priemysel ktorý si váži ľudí, životné prostredie, kreativitu a rovnomerne rozdelený zisk. Chceme vidieť ako sa móda stane prostriedkom dobra.

Sme fashion revolution.

Prečo potrebujeme Fashion Revolution?
Globálny módny priemysel je nepriehľadný, vykorisťuje a poškodzuje životné prostredie a zúfalo potrebuje revolučnú zmenu.

fr_facebook_cover_2017_11

Fashion Revolution Week
24. – 30. Apríla 2017
Fashion Revolution Week je naša #whomademyclothes kampaň, ktorá začína v deň pádu továrne Rana Plaza. 24. apríla 2013, kde bolo zabitých 1.138 ľudí a mnoho ďalších zranených. Tento týždeň slúži na výzvu
miliónov ľudí aby sa pýtali značiek “Kto vyrobil moje oblečenie” a požadovali väčšiu transparentnosť módneho dodávateľského reťazca. Ako značka, maloobchod , distribútor alebo veľkoobchod vyzývame Vás, aby ste odpovedať na otázku #whomademyclothes? Tým, že ukazujete ľudí vo vašom dodávateľskom reťazci, ktorý tvoria naše oblečenie a doplnky s hashtagom #imadeyourclothes.
Chceme vidieť tváre a počuť príbehy tisícov tvorcov, poľnohospodárov a výrobcov, a vidieť rastúci počet značiek ktoré sú viac transparentné.

fr_facebook_cover_2017_19

Prečo by sa mala vaša značka zapojiť?
– stále viac a viac z Vašich zákazníkov sa bude pýtať či sa značka pripojila .

– Spotrebitelia očakávajú transparentnosť. Stáva sa to normou.

– Transparentnosť pomáha budovať dôveru verejnosti vo vašu značku.
– “Po celé desaťročia, bolo jedinou prioritou značiek vytvoriť čo najlepší
produkt za najviac konkurencieschopnú cenu, aby zabezpečili predaj.
Avšak spotrebitelia si vyvinuli komplexnejšie pochopenie problémov, ako je
udržateľnosť, pravosť a transparentnosť. Značky a obchodníci sú nútení zmeniť
spôsob akým predávajú, aby prežili. “ – Business of Fashion, 29. septembra 2016
– Ľudia, ktorí vyrábajú naše oblečenie si zaslúžia byť oslavovaný

 

Ako sa môžete zapojiť
Ukázať svoju snahu k transparentnosti

– Zdieľanie fotografií a príbehov z celého dodávateľského reťazca – od poľnohospodárov, krajčírov a ďalších pracovníkov
– Mapa dodávateľského reťazca, ktorý stopuje produkt (alebo produkty) až po farmársky level, sprístupnená verejnosti
– Zverejňovanie informácií dodávateľského reťazca verejne: zoznam tovární, dodávateľov na každej úrovni, meno a kontaktné údaje dodávateľov, výsledky socialnych a environmentálnych auditov, ako aj plány na nápravu.

– Aplikovať etický kódex správania, aby sa tieto sociálne a environmentálne záväzky stali dostupné verejnosti;
– Monitorovať, vyhodnocovať a analyzovať sociálny a enviromentálny dopad na životné prostredie naprieč dodávateľskými reťazcami a sprístupniť ich verejnosti.
– Podať verejnú správu o mzdách v dodávateľskom retazci či majú pracovníci zaručené existenčné minimum.
– Väčšia transparentnosť nákladov, pomôcť spotrebiteľom lepšie pochopiť, kam idú ich peniaze.

Odpovedajte na #whomademyclothes?

Chceme, aby ste boli schopní odpovedať na otázku #whomademyclothes. Chceme spoznať ľudí za oblečením, ktoré nosíme. Mať špecializovaných členov svojich tímov pripraveních zodpovedať Vašim zákazníkom na otázky týkajúce sa Fashion Revolution Week.
Chceme, aby ste sa dozvedeli viac o dodávateľovi svojich odevov. Ak viete, kto vyrobil oblečenie, ktoré predávate, pokúste sa nájsť viac informácií o látkach, dekoráciach, a surovinách.
– Vyberte položku z vašej značky
– Odkiaľ pochádza?
– Kto ju vyrobil?
– Ako bola vyrobená?

frw_posters_2017_rgb2

Ukážte nám ľudí ktorí vyrábajú naše oblečenie

Odfoťte alebo natočte ľudí zo svojho dodávateľského reťazca, a zdieľajte ich so svojimi zákazníkmi na sociálnych médiach  platformách (Twitter, Facebook, Instagram, snapchat, Youtube, atď.) Može to byť strojník držiaci hotový odev,  poľnohospodári v oblasti spracovania bavlny alebo ktokoľvek v dodávateľskom reťazci. Môžete si stiahnuť a vytlačiť, “I Made Your Clothes” alebo, “I Made Your Accessories” plagát, pre producentov

a výrobcov s ktorým sa môžu odfotiť na ich fashion revolution fotku. Plagát si môžete vyrobiť aj sami.
Povzbudiť svojich dodávateľov povedať svetu, kto sú, čo robia, a zapojiť aj hashtagu #imadeyourclothes
Navrhovaná správa:
Volám sa ……… a vyrobil som ……… v [krajina] #imadeyourclothes

 

A viac info o Fashion Revolution a o tom ako sa zapojiť do tohto hnutia nájdete tu:

fr_brandguidelines_2016-2017