Best Fashion Graduate 2019 má svojho víťaza

Slovak Fashion Council tento rok už po piaty krát zorganizoval súťaž o ocenenie Best Fashion Graduate, teda o najlepšieho absolventa módy. Súťaž je určená mladým dizajnérom a absolventom odevného dizajnu, ktorí prezentujú svoju kolekciu pred odbornou porotou, ktorá individuálne posudzuje nielen umeleckú výpoveď a úroveň spracovania dizajnu, ale takisto predpoklady pre biznisový úspech dizajnéra na trhu  a jeho odlíšiteľnosť v tvorbe.

 

Odborná desaťčlenná porota minulú stredu hodnotila v Galérii Satelit v Bratislave nominantov na ocenenie. Svoju tvorbu postupne predstavili siedmi dizajnéri. Porota to s výberom víťaza nemala ľahké, keďže každý z nominantov bol vo svojej tvorbe jedinečný a originálny.

Ocenenie Best Fashion Graduate 2019 napokon získal projekt I AM NOT A ROBOT, ktorého autorkami sú tri mladé absolventky odevného dizajnu na VŠVU Nora Čanecká, Erika Daxnerová a Barbora Jakubová. Projekt odhaľuje reálny proces, ktorý sa skrýva za tvorbou každého produktu a odkazuje na dôležitosť ľudskej práce v procese tvorby odevu. Cieľom je poukázať na hodnotu oblečenia popri súčasne vládnucom trende fast fashion, teda rýchlej produkcie oblečenia.

„Odevná kolekcia I AM NOT A ROBOT je veľmi inšpiratívna, originálna a vyzretá. Konceptuálne, technologicky aj post produkčne je kolekcia prepracovaná na vysokej úrovni. Ako veľký prínos vnímam aj spoluprácu kolektívu autoriek, ktorá nepochybne prispela ku vzniku do detailu dotiahnutého a uceleného projektu,“ hovorí Barbora Peuch z VŠVU. Inovatívnej myšlienke víťaznej kolekcie verí aj Zuzana Šidlíková, kurátorka zo Slovenského centra dizajnu a autorka viacerých publikácií o móde: „Vyberalo sa ťažko, ale verím, že víťazky dokážu spolu značku rozbehnúť a sprofesionalizovať. Pekný koncept, zaujímavé produkty s nápadom aj kvalitným remeslom.“

Slávnostné vyhlásenie víťazov prebehlo v štvrtok 12.12.2019 v priestoroch Kontajnera Riviéra za prítomnosti riaditeľky Slovak Fashion Council Zuzany Bobíkovej, členov odbornej poroty a médií. Na víťazky čaká okrem hlavného ocenenia a finančnej odmeny takisto koučingový program a možnosť prezentovania ich tvorby v zahraničí.

Tento ročník Best Fashion Graduate opäť ukázal, že na Slovensku máme mnoho mladých talentovaných dizajnérov, ktorých tvorba má šancu uspieť nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v rámci svetovej konkurencie. (citat ZUZka, zaverecne slovo)

Nominovaní na ocenenie BFG 2019

Petra Kovacs

Absolventka magisterského štúdia Vysokej školy výtvarných umení,  v ateliéri odevného dizajnu u prof. Júlie Sabovej, akad. mal.

Svoju tvorbu poníma ako osobný denník. Každá kolekcia, ktorú vytvorí je akýmsi zápisom, ďalšou kapitolou, obdobia života, v ktorom práve vzniká. Vyjadruje v nich svoje problémy, pocity, myšlienky a pohľad  na svet. Do odevu komponuje odkazy a rôzne príbehy, či už reálne alebo imaginárne. Pracuje najmä s výraznými farbami,  s dezénmi a aplikáciami. Popri odeve sa venuje aj maľbe a ilustrácii, ktoré sú tiež východiskom pri tvorbe jej kolekcií.

Marína Žiaková

Módnej tvorbe sa začala venovať len nedávno a v zrelom veku. Pod značkou MARINÁ tvorí  variabilnú minimalistickú módu, založenú na strihovom experimente, hre v odeve a s odevom,  ekologickom prístupe pri maximálnom využití daného materiálu. Odevy sú aj napriek strihovému experimentu vždy nositeľné, kombinovateľné medzi sebou a mimoriadne komfortné. Modely sú maximálne variabilné a umožňujú nositeľovi interagovať s odevom. Ako napríklad model UFOdress z kolekcie Unlimited Fashion Objects prezentovanej na Fashion LIVE! 2019, ktorý ponúka okolo 50 variácii.

Zuzana Trtolová

Zuzana Trtolová je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení. Počas štúdia absolvovala stáže na Slovensku a vo Veľkej Británií, aktuálne pracuje v značke Buffet Clothing. Pre jej tvorbu je typické spracovanie konceptu do hĺbky pri zachovaní nositeľnosti, často s realizáciou vlastného materiálu, s dôrazom na variabilnosť a modularitu vo forme unisex odevu.

Johanna Grigarová

Johanna Grigarová je absolventkou ateliéru textilného a odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení. Tvorí pod značkou Ushyté a vyše roka je taktiež súčasťou detskej značky Navon. Jednoduché strihy, prirodzené materiály a dôraz na vzory sú charakteristické pre jej tvorbu. “Snažím sa spájať svoj dizajn s konkrétnym človekom, pre ktorého tvorím. Viaceré kolekcie vychádzali práve zo vzťahov s ľuďmi, ktorí ma obklopujú a inšpirujú.“

 

Michaela Hríňová

Dizajnérka Michaela Hriňová vyštudovala Univerzitu Tomáše Bati v Zlíne. Počas štúdia sa zúčastnila niekoľkých stáží u popredných českých dizajnérov a značiek, ako aj u Londýnskej značky ASAI. Jej kolekcie sa prezentovali na We are next, Fashion LIVE a Mercedes Benz Prague Fashion Weeku. Už počas vysokej školy začala pracovať na svojej značke AiM. Králik v logu, ako aj názov vychádzajú z príbehu Alice in Wonderland. Práve príbeh je jedným zo základných pilierov, na ktorých stojí každá Michaelina kolekcia.

 

Katarína Mydliarová

Katarína Mydliarová, ktorá vystupuje aj pod svojím instagramovým menom @brufen.k sa v súčasnosti venuje pánskej móde s presahom do tej dámskej. Vo svojich kolekciách sa venuje najmä sociálnym otázkam, androgynite a genderu. V jej tvorbe cítiť náznaky futurizmu a subkultúrnej estetiky s ktorými rada experimentuje a podtrhuje najmä stylingovým prevedením.

I AM NOT A ROBOT  – VÍŤAZ BFG 2019

(Kolektív: Nora Čanecká, Erika Daxnerová, Barbora Jakubová)

I’m not a robot je projekt, odevná značka, ktorej obsahom je tvorba samostatne stojacich solitérov namiesto konzistentných kolekcií. Ku tvorbe každého kusu odevu sa pristupuje individuálne so značným podielom ručnej práce. Projekt ukazuje reálny proces a ľudský vklad do výroby konkrétnej odevnej súčiastky, čím chce demonštrovať hodnotu odevu v dnešnej dobe rýchlej módy.

Odborná porota BFG 2019

Markéta Liday , Nadácia Tatra banky

Barbora Peuch, VŠVU

Zuzana Šidlíková, SCD

Marika Majorová, Gunpowder,Tonbogirl

Ivica Jusková, zakladateľka slávica design store

Zora Husarčíková, Fashion LIVE!

Jan Smatana, kreatívny riaditeľ značky Alain Delon

July Summerling, Buffet Clothing

Babsy Jagušák, PR manažérka a influencerka

Radomír Brhlík, magazín LÁV