freier: BRATISLAVA>LONDON

FREIER

Mladá slovenská značka freier, založená v roku 2018 Teréziou Feňovčíkovou. Štúdium ukončila v ateliéri odevného dizajnu na VŠVU v Bratislave v 2017. S odevnou kompozíciou hanbok získala na Bratislava Design Week17 ocenenie objav a s diplomovou kolekciou streetorchids počas Fashion Live titul fresh dizajnér.

 

Špecifikom značky freier je surovo podaný dizajn, prevzatý zo svojrázu ulice a jeho kombinovateľnosti. To znamená, že na povrchu nechýba experiment so strihom a vizuálnym detailom na odeve, ktorý sa narušuje stylingom, a pod povrchom inšpiračná kompozícia témy. V prvom rade nejde len o spracovanú tému, ale aj sprievodné momenty, ktoré s ňou súvisia, a ktorými sa povzbudzujeme, aby sme dosiahli uveriteľnosť každej kolekcie.

 

„Nezmyselnosť je lievikom a cezeň sa vpúšťa toľko klamstva, aby človek ostal sám sebou, aby ostal ľudský.“

aktuálna kolekcia lv-426

kolekcia je inšpirovaná filmovou postavou ellen ripley (aliens, 1986, james cameron). v kolekcii lv-426 predstavuje osemnásť siluet, kde prevládajú prvky uniforiem v rôznych formách. postupne je cítiť ich rozpad na drobné odkazy uchované v kostýme ripleyovej. ripleyová ako emancipovaná a rešpektovaná hrdinka, ktorá nemusí super schopnosťami a spandexom presviedčať o svojej vôli. búrala mýtus ženskosti a krásy v patriarchálnom zmysle, imidžom triezvo zmýšľajúcej a nezávislej bojovníčky. inšpiráciu sústreďujeme na identifikáciu sa s hrdinkou cez jej vývoj a vplyv na vedľajšie postavy.

resell store flace sa postaral o grafické spracovanie dezénov a spoluprácu sme nadviazali aj pri tvorbe autorských pletenín s dizajnérkou bronislavou žurkovou brůčkovou.

www.freier.sk

ING @freier.o210 

FB @freier.o210 

email: freier.o210@gmail.com

Slovenskí módni dizajnéri sa opäť predstavia na London Fashion Week. Slovak Fashion Council už tradične vďaka podpore Fondu na podporu umenia predstaví dve mladé módne značky medzinárodnému publiku.

14. februára platforma Fashion Scout privíta značky I’m not a robot a freier na interaktívnej módnej prezentácii vo Victoria House v centre Londýna.