Martina Kisková na inaugurácii predviedla šaty od slovenských dizajnérov

Martina Kisková, ako odchádzajúca prvá dáma mala na inaugurácii Zuzany Čaputovej oblečený model na mieru od návrhárky Jany Kuzmovej vo farbe ružového kremeňa a s doplnkami od slovenských dizajnérov. Tak ako pri nástupe do funkcie svojho manžela, tak aj v jeho posledný deň na úrade, odprezentovala to najlepšie z lokálnej dizajnérskej tvorby. Otvorila tak výkladnú skriňu našich talentov svetu s opodstatnenou hrdosťou a sebavedomím.

 

“Aktuálny odevný koncept SFC nadväzuje na inauguráciu  prezidenta Andreja Kisku v roku 2014 aj na volebné noci Zuzany Čaputovej. O vzhľad dám sa už vtedy starali slovenskí profesionáli,” vysvetľuje Dana Kleinert, riaditeľka združenia Slovak Fashion Council (SFC).  S ohľadom na skúsenosti s podobnými udalosťami a poznatky o aktéroch na našej módnej scéne, oslovilo SFC na tento projekt návrhárku Janu Kuzmovú a stylistku Barboru Yurkovič. Obe autorky spolu  so SFC vytvorili koncept pre Martinu Kiskovú a vybrali ďalších dizajnérov a značky, ktorých diela do vizáže pani Kiskovej zakomponovali.

 

Celkový styling Martiny Kiskovej dávalo dokopy osem odborníkov pod vedením Slovak Fashion Council (SFC). Môže sa to zdať ako preháňanie či rozmar. No každá dáma (ako aj jej partner) už určite zažila prípravy na svadbu, či ples, a tak je plne legitímne uznať potrebu každého jedného člena tímu. Pridanou hodnotou je kvalita, originalita, osobný prístup, ušetrený čas a záruka spoľahlivého výsledku. Takého, ktorý je hodný celosvetových záberov v televíziách a  novinách. A to všetko s ohľadom na protokol a pohodlie nositeľky. Profesionálny prístup celého tímu ocenila aj samotná pani Kisková: “Spolupráca so šikovnými a talentovanými odborníkmi, s ľudmi na správnom mieste, ma veľmi tešila. Dodali mi istotu, že na inaugurácii sa možem spoľahnúť na výsledok ich práce. Navyše som hrdá na to, že môžem aj takýmto spôsobom podporiť lokálnych dizajnérov a upriamiť na nich pozornosť.”

 

Návrhárka Janka Kuzmová popisuje model, ktorý mala pani Kisková počas denného programu:  “Chcela som docieliť čistú eleganciu a ženskú mäkkosť, nechcela som, aby nejaký výrazný detail rušil celkový dojem.” Dizajnérka vytvorila priliehavé šaty, ktoré doplnila splývavým riasením na jednom ramene. Tieto šaty nie sú výpoveďou jedného návrhára. Išlo o spoločný výsledok, symbiózu viacerých dizajnérov. Protokol predpisuje možnú dĺžku sukne, rukávov ako aj hĺbku výstrihu a aj napriek teplému počasiu bolo nutné dodržať istú hutnosť šiat.

Na večer vytvorila dizajnérka Jana Kuzmová dva modely v dvoch odtieňoch modrej: svetlejší v odtieni dymovej modrej a tmavší v indigovej modrej. “Denný a oba večerné modely spolu tvoria kolekciu, pri ktorej som uplatňovala jeden koncept. Večerné šaty sú tiež priliehavé a v podobnej dĺžke, ale doplnila som ich riasením, kde sa vždy trochu inak ukázala hra s látkou.”

 

Tvorba všetkých troch šiat vychádzala zo spoločného stylingu. Šaty ani doplnky sa nemuseli prispôsobovať, ale všetko sa tvorilo v súlade s jednym cieľom: Vytvoriť perfektnú módnu synergiu. Stylistka  Barbora Yurkovič vysvetľuje prístup, akým zostavila celý koncept aj s doplnkami: “Farba šiat musela v prvom rade spĺňať kritériá z hľadiska protokolu, na deň svetlejšie farby, na večer tlmené a tmavšie.”

Dennú ruženínovú farbu, skombinovala  s doplnkami v béžových tónoch, aby celkový styling pôsobil harmonicky – tón v tóne. Fascinátor vo vlasoch doplnil celkový vzhľad a styling pôsobil vznešene a sošne.  Ďalej B. Yurkovič popisuje: “Večer môže byť materiál výraznejší. Zvolili sme dve verzie: dymovú modrú farbu s leskom a tmavšiu indigo modrú.”

Osobnou požiadavkou Martiny Kiskovej bolo zakomponovať do stylingu aj fascinátor do vlasov. Autorkou na mieru vytvoreného modelu je Katarína Žgančíková z Alate Milinery: “K tvorbe fascinátorov pristupujem intuitívne. Ide o malé solitéry, ktoré buď dopĺňajú odev alebo ho aj určujú. Malé klobúčiky musia ladiť k tvári a preto ich tvar určujem spoločne s ich nositeľmi. Súčasťou tvorby na týchto malých doplnkoch je ich proporčnosť a zložitosť. V tomto prípade ide o dopĺňanie odevu. Zamerala som sa na citlivé zladenie jemnej farebnosti s dynamickými tvarmi.”

Šperky:

Umelecká zlatníčka Hany Kašičková vytvorila šperky k dennému modelu šiat. “Autorské šperky pre pani Martinu som vyrobila zo zlata Au 585/1000, ktoré  si drží svoju hodnotu, je trvácne a nadčasové. Farebnosťou som sa priklonila k ružovo-prírodno-bielej kombinácii, ktorá najviac ladí s ľudskou pokožkou a pôsobí sviežo a žensky. Doplnková farba je čierna, ktorá podčiarkuje elegantnosť nositeľky. V tejto farbe sú brilianty v prsteni a v náušniciach,” popisuje svoje diela H. Kašičková.

Večerné malé spoločenské toalety Martiny Kiskovej dopĺňajú šperky z dielene Mariána Hornyaka. “Náušnice sú v organickom a veľmi ženskom dizajne. Sú ručne vytvorené zo striebra a s riečnymi perlami. Elegantná jednoduchosť a nezdobenosť prináležia príležitosti. Svojou farebnosťou prinášajú jemný kontrast chladnejšieho odtieňa striebra so zamatovo bielou perlou,” opisuje šperky Marián.

Jeden z večerných modelov je dozdobený brošňou zo striebra s akvamarínom. Ručne tepaný kov v organickom tvare dopĺňa brúsený bledomodrý akvamarín. Farebnosť šperku vyniká na šatách a dodáva originálny detail. Druhá večerná toaleta má v golieri zakomponovanú brošňu “Lodička” z Mariánovej kolekcie P.S. Je vytvorená zo striebra, ktoré dopĺňa drevo, mosadz, oceľ, hodváb a baroková perla. “Tvaroslovie je akýmsi odkazom na lode, ktoré sú mostom medzi dvomi koncami jednej cesty,” priblížil svoj zámer autor.

Kabelky:

Denný outfit pani Kiskovej dopĺňa originálna dvojitá kabelka z portfólia ateliéru Verbua.  “Na prvý pohľad je geometrická, no jemné oblúčky na chlopni a štíhly dvojitý trojuholníkový klín ju robí vizuálne ľahkou. Farbu a typ kože sme vybrali tak, aby dopĺňali ruženínový odtieň šiat, ktoré navrhovala Jana Kuzmová. Vybrali sme decentnú telovú farbu,” popisuje výsledok svoje práce Veronika Boisanfray.  Kabelka je celá ručne šitá z kozej kože. Koziu kožu nevidieť na kabelkách bežne, má jedinečnú jemnú štruktúru. V ateliéri Verbua  ju radi používajú pre jej kvalitu, luxusný vzhľad a pevnosť.

Na večernú recepciu má pani Kisková kabelku do ruky, tzv. clutch, z jemnej jahňacej kože z rovnakého ateliéru. “Inšpirovali sme sa šperkom od Mariana Hornyaka a vytvorili sme jej asymetrickú chlopňu. Farba je sivá s kovovým nádychom ako jeho šperky a prirodzene sa prispôsobuje modrým odtieňom šiat pani Kiskovej,” popisuje Veronika z Verbua.

Patrí sa riešiť, čo mali dámy na inaugurácii oblečené? Nie sú dôležitejšie otázky okolo cieľov, postupov a vízií našich politikov a političiek?  “Oblečenie na slávnostnom ceremoniáli je určite čerešničkou na torte.  Tá dokáže viditeľne ukázať, aké talenty doma máme, podporí naše sebavedomie a prispeje aj k lepšej domácej zamestnanosti a ekonomike. To sú ukazovatele, ktoré kreatívny priemysel preukázateľne ovplyvňuje,” prízvukuje Dana Kleinert.

Tohtoročná inaugurácia bola ukážkovou situáciou, aby všetci mohli vidieť, čo dokážu naši domáci návrhári a profesionáli. “Výnimočná kombinácia dvoch najdôležitejších dám na významnom štátnom podujatí umožnila prezentovať tvorbu viacerých našich dizajnérov. Vznikla tak atmosféra plná očakávaní, ako budú šaty a róby vyzerať. Komplikované zadanie si vyžadovalo nielen kreativitu, ale aj pokoru v prístupe.  Výsledky ukázali, že naši tvorcovia dokážu splniť aj tie najťažšie úlohy,” hovorí Zuzana Bobiková, programová manažérka zo Slovak Fashion Council.