MEMORY - slovenská inštalácia v Londýne

MEMORY

Prezentácia slovenských módnych dizajnérov na International Fashion Showcase je postavená na koncepte pamäti. Pamäťová stopa nás vracia na úplný začiatok, fragmenty spomienok nás nútia postaviť sa k fragmentu – lokálnemu a jedinečnému. Návštevník získava možnosť ich objavovania. Základná koncepcia nadväzuje na minuloročnú inštaláciu, kde obrazy prezentovaných kolekcií približujú proces vzniku a myšlienok spojených s tvorbou dizajnérov. Vo výstavnom priestore sú rozmiestnené a vzájomne premiešané objekty, ktoré sú označené unikátnymi kódmi. Návštevník môže s objektmi voľne manipulovať a po položení na špeciálny stôl, sa na neho pomocou počítača premietne asociácia spojená s predmetom. Skúsenosť návštevníka bude vždy jedinečná.

Svoje kolekcie v roku 2017 v Londýne predstaví opäť najmladšia generácia dizajnérov. Jakub StrakaSilvia Zrebná patria medzi najmladšie talenty, sú ešte študentmi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Svojou senzitivitou pri budovaní strihov a prácou s materiálom a objemom už zaujali na študentských i mimoškolských prezentáciách. Tvorba Andrey Pojezdálovej, čerstvej absolventky vysokej školy, bola v posledných rokoch štedro korunovaná súťažnými úspechmi, na londýnskom IFS sa zúčastní už druhýkrát. Zatiaľ si svoj rukopis udržuje v monochrómnej farebnosti a jej tvorba výrazne ťaží z antikizujúceho riasenia a rafinovanosti strihov. Možno je to len subjektívny postreh, ale posledné kolekcie Martina Hrču nesú v sebe akúsi slovanskú melanchóliu, návrat ku koreňom sa prejavuje vo využívaní tradičných materiálov – ľanových tkanín, kožušín. Spolupráca s Kristínou Španihelovou – autorskou šperkárkou – umožnila tiež nové prepojenia odevu a netradičného detailu. Zuzana Németh Serbáková je absolventkou pražskej Umeleckopriemyselnej školy a v Londýne sa predstaví s kolekciou obuvi. V minulosti pracovala pre niekoľko obuvníckych značiek, dnes sa venuje svojej línii dámskych ručne šitých topánok a tiež zákazkovej tvorbe pre individuálneho klienta.

Každý odev v sebe nesie ľudský príbeh, vracia nás k túžbam jednotlivca. Móda je niťou, ktorá tieto sny spája – kedysi medzi dedinami, dnes už aj medzi kontinentmi. Základný scenár pre hru lokálne – globálne. Inštalácia Jána Šicka premietne tento film pred očami londýnskych divákov.

Zuzana Šidlíková, kurátorka