Mladé hviezdy slovenskej módy sa stali v Londýne nezabudnuteľnými

Mind the Map!

Len pár dní pred tým, ako zomrel velikán módy Karl Lagerfeld, mali možnosť predstaviť svoje návrhárske umenie na Londýnskom týždni módy aj slovenskí módni dizajnéri. Vyzbrojení nenapodobniteľným talentom a najmä presvedčením, že dokážu do sveta módy priniesť opäť niečo nové. Každý, kto prijal pozvanie do Londýna na módne podujatie Mind the Map zažil unikátnu kombináciu módy, tanca a hudby. Prezentácia bola navyše podporená aj video art projekciou a fashion filmom. Londýnskemu publiku tak Slovak Fashion Council dal dobrý dôvod zapísať si Slovensko ako atraktívne miesto na módnej mape. Teraz je už aj v zahraničí jasné, že slovenskú módu sa oplatí sledovať nie len na sociálnych sieťach, ale prísť ju objaviť do našich dizajnových obchodov a na domáce módne podujatia.

Slovensko na prezentácii spolupracovalo s profesionálnymi módnymi organizáciami Fashion Scout a British Council. Vďaka profesionalite oboch tímov mohli slovenskí návrhári prezentovať svoje kolekcie kvalitným spôsobom. Dana Kleinert zo SFC vyjadruje radosť z výsledkov: “Slovenská móda sa v Londýne prezentovala v našej réžii už piaty krát. Vďaka doterajším skúsenostiam sme mohli vytvoriť koncept, ktorý priniesol viac pozornosti našim dizajnérom a kvalitné publikum. Náš dlhodobý cieľ – dostať slovenskú módu na svetovú módnu mapu – sa tak opäť posunul o krok ďalej.”

Zahraničné publikum svojim profesionálnym pohľadom ocenilo tvorbu dizajnérov ako aj formát podujatia. Kombinácia módnej prehliadky a prezentácie umožnila odborníkom, médiám, ale aj študentom kolekcie nielen vidieť na móle, ale sa následne aj osobne stretnúť s tvorcami a prezrieť si modely zblízka. Slovak Fashion Council spokojne konštatuje, že o slovenskú módu zahraničie má záujem. Je len nutné pokračovať v systematickom budovaní jej dobrého mena. Povzbudením môže byť napríklád jedno z vyjadrení anglickej novinárky Molly Codyre: “Bola to vzrušujúca, vizionárska a moderná prezentácia, ktorá dobre a verne zviditelní slovneskú módu na londýnskej módnej scéne.

 

Dizajnérska pätica na poduajtí získala cenné kontakty a najmä inšpiráciu do ďalšej práce.

Petra Kubíková: “V rámci mojich doterajších prezentácií predstavuje prehliadka v Londýne nezabudnuteľný zážitok.  Išlo o podujatie, ktoré bolo veľmi kvalitne pripravené vďaka profesionalite slovenského teamu SFC a anglického Fashion Scoutu.  Medzi divákmi a modelkami dominovala diverzita, ktorá priniesla kolekcii nový rozmer.  Reakcie verejnosti boli veľmi pozitívne.  Londýnska prehliadka ma inšpirovala a povzbudila k ďalšej tvorbe.”

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Lukáš Krnáč: “Po prehliadke na Londýnskom Fashion Weeku som si vymenil kontakty s niekoľkými novými ľudmi pracujúcimi vo fashion, buď ako stylisti alebo buyeri. Uvidím akým spôsobom sa bude naša prípadná spolupráca vyvíjať, ale určite to hodnotím ako veľké plus. Okrem pozitívnych reakcií na show a produkty, ktoré som prezentoval v showroome, ma pomerne zaskočilo, že niekoľkí zahraniční návštevníci ma poznali už pred tým, a to prostredníctvom instagramu alebo Pražského Fashion Weeku. Pokiaľ bude možnosť , určite budem aj naďalej veľmi rád súčasťou projektov organizovaných SFC.”

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Silvia Zrebná: “Bola to pre mňa ohromná pocta, skúsenosť a zážitok zúčastniť sa tohoto eventu. Organizácia bola z môjho pohľadu perfektná. Bola som veľmi zvedavá na reakciu inej, zahraničnej, odbornej komunity na náš slovenský dizajn a myslím, že bola pozitivna.”

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Vivien Babicová: “Londýn bol to pre mňa veľká skúsenosť po organizačnej aj komunikačnej stránke. Vnímam to ako česť a prestíž ocitnúť sa v pätici dizajnérov, ktorí mohli reprezentovať Slovensko na evente pod hlavičkou Fashion Scout a London Fashion Week. Teraz je to na každom z nás, ako s týmto statusom a načerpanými kontaktmi ďalej naložíme. Verím, že prejavenú dôveru zúročíme v našom ďalšom umeleckom a najmä biznisovom pôsobení.”

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pavol Dendis: “Londýn bol určite skvelá skúsenosť a tiež aj inšpirácia. Či už samotné mesto, atmosféra alebo event. Myslím si, že sme mali fajn zastúpenie zo Slovenska a že to ocenili aj ľudia z publika a médií. Mal som možnosť rozprávať sa s niektorými ľudmi o spolupráci, tak dúfam, že sa mi niečo z toho podarí zrealizovať. Je to veľká skúsenosť pre mňa a aj pre značku, ktorú tvorím.”

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

O dizajnéroch: 

Lukáš Krnáč: Lukáš už získal niekoloľko ocenení za svoju prácu. Od SFC získal titul Best Fashion Graduate 2017, ďalej Grand Prize od Best In Design v 2017 a získal nomináciu na Czech Grand Design Awards. Pre jeho tvorbu je typické využívanie humoru a irónie. Lukáš pracuje s výraznými farbami, kombinuje textúry a látky. Všetky printy, ktoré sa objavujú v jeho ready-to-wear kolekciách a doplnkoch navrhuje Lukáš sám. Jeho unisex kolekcie už prezentoval na Pražskom týždni módy a jeho značka sa predáva v mnohých obchodoch v Európe.

Pavol Dendis: Pavol, ktorý tvorí pod vlastnou značkou Dendis, je mladý začínajúci dizajnér, ktorý v 2018 absolvoval Vysokú školu výtvárnych umení. Dendis má rôznorodé pracovné skúsenosti zo spoluprác s dizajnérmi na Slovensku, v Berlíne a v Istanbule. Primárne sa zmeriava na pánsku módu s dotykom avant-gardy, minimalistický dizajn a so silnou orientáciou na detail a remeslá. Tvorí módu silne spojenú s príbehom, mystériou v prírode a melanchóliou. Jeho kolekcie sú bohaté v stylingu a so silnou referenciou k tradíciám, no zároveň sú nositelné. Pavol prezentje svoje kolekcie pravidelne na FashioLIVE! ako aj na prehliadkach v zahraničí.

Petra Kubíková: Pera je mladá módna dizajnérka z Bratislavy. Typickými elementami jej tvorby je štylizácia tvarov, jednoduchosti, kombinovateľnosti a čistoty. Inšpiruje sa japonskou kultúrou, najmä Tokyom a jeho atmosférou ako aj hudbou a históriou umenia. Pracuje s prírodnými materiálmi ako sú vlna, bavlna a koža. Petra čerpá zo skúseností z mnohých súťaží a šou nielen na Slovensku, ale aj v  Čechách, Maďarsku, na Novom Zélande, v Belgicku a v Anglicku. Petra získala titul Best Fashion Graduate od SFC v roku 2015. Minulý rok získala ocenenie NOIZZ Fashion Award za najoblúbenejšieho dizajnéra na Slovensku.

Silvia Zrebná: Mladá módna dizajnérka, ktorá minulý rok ukončila štúdium módneho dizajnu na VŠVU v Bratislave. Vo svojej kolekcii prezentuje ready-to-wear kúsky, kde využíva rôznorodosť materiálov, pozornosť venuje detailom a nájdete v nej pre Silviu typickú tmavú paletu farieb. V kontraste s jej líniou sú kolekcie s filozofiou udržateľnosti, kde využíva upcyklované kúsky vo výrazných farbách. Inšpiruje sa každodenným životom, tvorí a pracuje spontánne a necháva sa viesť svojou intuíciou. Silvia ponúka unisex odevy, pretože verí, že každý má slobodu vybrať si svoju identitu a módu, ktorou sa chce vyjadrovať.

Vivien Babicová: Viviene získala nomináciu na titul Best Fashion Graduate od SFC v roku 2017. Je zo Slovenska a momentálne pôsobí v Zlíne, ČR. Aj keď ešte stále študuje, už si založila vlastnú read-to-wear značku dámskeho oblečenia a doplnkov, ktoré sa predávajú v concept storoch v Čechách a na Slovensku. Najvýraznejším kúskom jej kolekcie je už veľmi dobre známa kabelka SEATBELT BAG. Prvý prototyp vyrobila v semtembri 2017 a odvtedy získala množstvo fanúšikov a uznanie od profesionálov zo segmentu. Vivien aktuálne pracuje na získaní medzinárodného uznania a rozšíruje svoje pôsobenie do zahraničia.

Projekt zo svojich zdrojov podporil Fond na podporu umenia Hubert Sekt. Ďakujeme!

—————–

Poznámky: 

Multidisciplinárna módna šou s titulom “Mind the Map!” od Slovak Fashion Council prinesla do Londýna výnimočné mladé módne talenty, aby zažiarili na Londýnskom týždni módy v piatok 15. februára. Naši návrhári novej generácie predstavili svoj tvorivý prístup medzinárodnému publiku v mekke módy počas podujatia Fashion Pioneers s najvyššou koncentráciou módnych expertov a odborníkov. “Mind the Map” malo za cieľ dokázať, že slovenská móda patrí na svetovú módnu mapu.

Slovak Fashion Council (SFC) s hrdosťou spolupracuoval s organizáciou Fashion Scout, aby počas Londýnskeho týždňa módy predstavil slovenských módnych dizajnérov a ich aktuálne kolekcie na jedinečnom živom vystúpení, ktoré sa skladalo z módnej šou doplnenej tanečným vystúpením a z dizajnérskeho showroomu pre medzinárodné profesionálne publikum. Tento ročník slovenskej prezentácie v Londýne bol pokračovaním nastúpenej cesty budovania povedomia slovenskej módy na svetovej módnej mape. Od roku 2013 SFC prezentovalo slovenských dizajnérov na International Fashion Showcase (IFS) a tento rok sa prezentácia posúva do programu IFS Alumni.

Dana Kleinert, riaditeľka SFC povedala: “V SFC sme skutočne nadšení zo spolupráce s Fashion Scout a International Fashion Showcase počas tohto Londýnskeho týždňa módy. Pre začínajúcich dizajnérov je nevyhnutné prezentovať svoje kolekcie v mestách ako je Londýn. Tam je módny priemysel dynamický a sústreďujú sa tu najdôležiteší profesionáli z odvetvia; a to vrátane médii, nákupcov, influencerov a strategických lídrov. Tešíme sa z prezentácie  piatich módnych talentov a veríme, že dokázali, že patria na svetovú módnu mapu.”

Niamh Tuft, Programová manažérka British Council hovorí: International Fashion Showcase prezentoval viac ako 600 najvýraznejších dizajnérov z celého sveta od roku 2012. Slovak Fashion Council je dlhodobým podporovateľom IFS a zúčastňuje sa ho pravidelne od roku 2013. IFS predstavuje reputáciu Londýna ako mesta, ktoré podporuje medzinárodné mladé módne talenty. Poskytuje im možnosti ako interagovať s britskou módnou komunitou a získať tak medzinárodné prepojenia a kontakty. S radosťou pokračujeme v spolupráci so Slovak Fashion Council a Fashion Scout, aby sme mohli verejnosti odprezentovať IFS Alumni dizajnérov spolu s novými talentami.

Martyn Roberts, zakladateľ a riaditeľ Fashion Scout hovorí: “Ako oficiálny partner pre módne šou pre IFS a dlhoročný spolupracovník British Councilu, sme nadšení z novej iniciatívy IFS ALUMNI na podporu rozvoja medzinárodných kontaktov a príležitostí. Päť vybranách dizajnérov zo Slovenska predstavuje to najlepšie, čo SFC môže ponúknuť. Sme hrdí, že v našom programe Fashion Pioneers môžeme predstaviť tento zaujímavý výber. Partnerstvo so Slovak Fashion Council je ďalším dôležitým krokom na ceste k spoznávaniu svetových talentov.”

Slovenskí módni dizajnéri sa v Londýne predstavili počas 3-hodinového samostatného podujatia “Mind the Map!”. Pozvaní hostia mali možnosť zažiť unikátnu módnu šou s prvkami multidisciplinarity. Klasická módna prehliadka bola doplnená o moderné tanečné vystúpenie v podaní profesionálnej tanečníčky Zuzany Sehnalovej za doprovodu živej hudby od Dalibora Kociana, známeho pod umeleckým menom Stroon. Tanec a hudba boli navyše doplnené originálnym fashion filmom a interaktivnou projekciou, aby sme londýnskemu publiku priniesli jedninečný umelecký zážitok. Art direction ako aj réžiu tejto časti zastrešila Vladimíra Hradecká z Living Documentary, ktorá v roku 2018 získala Cenu poroty v rámci podujatia Best Fashion Film Award. “V SFC je pre nás dlhodobo dôležité prepájanie rôznych oblastí a odborov, nakoľko tak dokážeme vyzdvyhnúť kreatívny talent a potenciál našich umelcov a skutočne sa tak odlíšiť v silne konkurenčnom prostredí, ktorým Londnýn a jeho týždeň módy určite je,” vysvetľuje Zuzana Bobiková z SFC. Po skončení catwalkovej šou sa pozvaní hostia presunuli do prezentacčnej časti, kde v štýle dizajnérskeho showroomu prezentovali svoju tvorbu a kolekcie všetci piati dizajnéri s cieľom nadviazať kontakty s medzinárodnými médiami, majiteľmi concept storov a showroomov ako aj získať nenahraditeľné skúsenosti z rozhovorov s profesionálmi z celého sveta.

Aktuálne info a najnovšie správy nájdete online:

SFC: Instagram @Slovak_fashion_council | Facebook @SlovakFashionCouncil | www.slovakfashioncouncil.sk

Fashion Scout: Twitter: @FashionScout | Instagram @FashionScout | Facebook @FashionScout #FashionPioneers

http://fashionscout.co.uk/news-home//fashion-scout-presents-slovak-fashion-council

https://design.britishcouncil.org/blog/2019/jan/31/ifs-alumni-slovak-fashion-fashion-scout-aw19/

Projekt zo svojich zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Hubert Sekt. Ďakujeme!