Ocenili sme najlepší slovenský módny film roka 2018

23. november 2018, Bratislava – Slovak Fashion Council už po druhý krát ocenil slovenských tvorcov fashion filmu. Opäť sa zišli tí najlepší odborníci, ktorí diskutovali nielen o jednotlivých nomináciách, ale aj o celkovom stave filmu ako umeleckej forme v rámci slovenského módneho priemyslu. Aj napriek tomu, že je fashion film na Slovensku len vo svojich začiatkoch, už teraz má čo ponúknuť.

Slávnostné vyhlásenie víťaza sa konalo v piatok 23.11.2018 v Bless x NuSpirit, kde sa v tento deň zároveň začínalo trináste vydanie SFC Showrooms, takže priestor doslova žije lokálnym dizajnom a módou.

Porota sa v tomto ročníku vzhľadom na unikátnosť jednotlivých diel rozhodla pre jednu zásadnú vec, okrem hlavného ocenenia “Best Fashion Film Award” udelila ešte jednu cenu, tzv. “Special mention”.

Víťazom ocenenia BEST FASHION FILM AWARD 2018 sa stalo kreatívne štúdio 6th Finger Studio s filmom „Diva“.

Odborná porota vyzdvihla najmä umelecké spracovanie filmu. Eva Babitzová, členka poroty: “V súťaži bolo viacero skvelých prác a talentovaných autorov, ale treba povedať, že ocenená Diva vysoko vynikala nad ostatnými. Zároveň ide o nízkorozpočtový film, ktorý sa presadil len vďaka výnimočnému talentu tvorcov – 6TH Finger Studio.”

Rozhodovanie však porota vôbec nemala jednoduché, keďže kvalita jednotlivých filmov bola na veľmi vysokej úrovni, čo potvrdila aj riaditeľka Slovak Fashion Council, Dana Kleinert: “Film Diva je pre mňa stelesnením hlboko ľudskej a aktuálnej témy použitím silných výrazových prostriedkov a premysleného konceptu. Je to film medzinárodnej úrovne a my v SFC spravíme všetko preto, aby mohli vznikať silné a aktívne interakcie medzi dizajnérmi a tvorcami takýchto filmov. Pretože to bude záruka posunutia slovenského fashion segmentu na medzinárodnú módnu mapu.”

Víťaz okrem ocenenia a originálnej sošky od Lindy Vikovej získal takisto finačnú odmenu, voucher na vytvorenie crowdfundingovej kampane a mnoho ďalších zaujímavých odmien.

Špeciálne ocenenie poroty SPECIAL MENTION získava film „Dedina“ z dielne Living Documentary.

Porota sa zhodla, že toto dielo vystihuje konkrétnu kolekciu a autenticky predstavuje tvorbu módneho dizajnéra v kontexte filozofie značky Puojd dizajnérky Michaely Bednárovej. Slovak Fashion Council pritom bude aktívne pomáhať tvorcom pri ich profesionálnom rozvoji, prezentácii a nových projektoch.

Róbert Slovák, člen poroty: “Fim Dedina bol unikátnym spojením vizuálneho sveta dokumentárnych filmov a fashion a úplne presne fitoval s esenciou značky, pre ktorú bol pripravený.”