SFC Showrooms vol. 13

26. november 2018, Bratislava – Počas piatku 23. a soboty 24. novembra žil priestor Bless x NuSpirit na Medenej ulici v Bratislave slovenskou módou a lokálnou kozmetikou. Slovak Fashion Council (SFC) už po trinásty krát zorganizoval predajné podujatie, ktorého cieľom je podpora slovenských značiek a dizajnérov. “Dizajnéri majú vďaka tomuto formátu možnosť dostať svoju tvorbu do väčšieho povedomia zákazníkov a tí majú takisto jedinečnú možnosť spoznať dizajnérsku tvorbu bez toho, aby museli navštíviť jednotlivé ateliéri,” vysvetľuje Zuzana Bobiková z SFC.

SFC Showrooms sa po prvý krát konali v priestore Bless x NuSpirit, vďaka čomu sa na podujatí mohlo prezentovať viac dizajnérov, a takisto vznikol aj priestor pre zorganizovanie jednodňového vzdelávacieho a networkingového podujatia  Are you ready for fashion? pre profesionálov z módneho odvetvia. Riaditeľka SFC Dana Kleinert hovorí: “Vzdelávanie je kľúčové, aby sa segment s lokálnou módou dokázal vyvíjať a aby dokázal byť významnou zložkou kreatívneho priemyslu u nás. Preto kontinuálne a priebežne prinášame nové informácie, aby sa dizajnéri posúvali ďalej a aby ich tvorba dokázala byť pre nich aj obživou.” Showroomy odštartovali v piatok doobeda vyhlásením víťaza ocenenia Best Fashion Film Award 2018 a pokračovali programom pre odborníkov z odvetvia. Pre verejnosť showroomy otvorili svoje brány v piatok o 17:00.

Hodnoty podujatia SFC Showrooms sú definované ako “Love/ Care/Sustain”, čiže “muluj/ staraj sa/ podporuj”. Toto vydanie Showroomov vyzdvyhovalo najmä dôležitosť starostlivosti o seba, svoje okolie a odev samotný. S Marikou Beňadik Majorovou sme diskutovali na tému organickej kozmetiky a zistili sme, že bio kozmetika je ľudskému telu najbližšia a telo s ňou dokáže aktívne spolupracovať. Čo je presne opačný efekt než pri syntetickej kozmetike. Znalosťami a skúsenosťami nabitý vizážista Martin Goga ženám odporúča: “Začnite používať bio a organickú kozmetiku, aby ste telo dlhodobo nezaťazovali chemickými zložkami, ktoré sa v ňom nevyužité ukladajú a škodia mu.”

O správnej starostlivosti o odev hovorila zo svojich skúseností návrhárka Maja Božovič, ktorá sa venuje udržateľnej móde a má skúsenosti s rôznymi prírodnými a jemnými materiálmi. Odporúča nepoužívať žiadne agresívne čistiace prostriedky, ale tiež hovorí o podobných princípoch: “Na prírodné materiály používajte prírodné jemné čistiace prostriedky a odporúčam jemné ručné pranie v práčke a namiesto žehlenia mi 100%-ne fungueje naparovanie odevov. Je vhodné aj na najjemnejšie druhy látok a osvieži aj zamat alebo čipku,” odporúča Maja Božovič.

Ďalšie vydanie SFC Showrooms plánuje Slovak Fashion Council na jar 2019.