Slovenskí módni tvorcovia prinesú štýl na inauguráciu prezidentky

Inauguračný ceremoniál 2019 bude priekopnícky z viacerých dôvodov. Po prvýkrát zasadne do prezidentského kresla u nás žena. Na ceremónii sa stretne s ďalšou ženou, s odchádzajúcou prvou dámou.  Vďaka tejto koncentrácii najdôležitejších dám a ich vôli prezentovať sa v lokálnej tvorbe, uvidíme prehliadku toho najlepšieho slovenského módneho dizajnu. A takto je zaručené, že celý svet spozná slovenské talenty v priamom prenose. Slovensko sa tak popýši kvalitou domácich dizajnérov a vyšle signál o význame kreatívneho priemyslu. Modely od našich návrhárov nehovoria len o odporúčaných módnych trendoch. Rozhodnutie oboch dám obliecť si šaty a doplnky navrhnuté a vyrobené u nás jasne podporuje domácu ekonomiku, zamestnanosť a imidž Slovenska.

Je dôležité, čo budú mať dámy oblečené?

“Slovak Fashion Council (SFC) je dlhodobo presvedčený, že prezentácia slovenskej tvorby patrí na významné štátne podujatia, k politikom či ku známym osobnostiam. Je to ľahko viditeľný spôsob, ako ukázať čoho sme doma schopní a budovať tak slovenské sebavedomie a najmä – ekonomický rast,” hovorí Dana Kleinert, riaditeľka SFC.

Aktuálny odevný koncept SFC nadväzuje na inauguráciu  prezidenta Andreja Kisku v roku 2014 aj na volebné noci Zuzany Čaputovej. O vzhľad dám sa už vtedy starali slovenskí profesionáli. S ohľadom na skúsenosti s podobnými udalosťami a poznatky o aktéroch na našej módnej scéne, oslovilo SFC na tento projekt návrhárku Janu Kuzmovú a stylistku Barboru Yurkovič. Obe autorky spolu  so SFC vytvorili koncept pre Martinu Kiskovú a vybrali ďalších dizajnérov a značky, ktoré do vizáže pani Kiskovej zakomponujú.

“Styling pre prvú dámu Slovenska je pre mňa úžasná príležitosť, vďaka ktorej môžeme priblížiť širokej verejnosti lokálnych tvorcov, ktorých kvalita už dávno prevyšuje tú, ktorú dostať v bežných reťazcoch. Výber každého dizajnéra bol pre mňa dôležitý a premyslený krok.  Sú to ľudia, ktorí sa svojmu poctivemu remeslu venujú roky.  Tvorcov kabeliek Verbua Atelier som sa rozhodla osloviť znova, keďže spolupráca na inaugurácii prezidenta Andreja Kisku bola veľmi vydarená. Ďalším krokom bola konzultácia strihu šiat a farby.  Doplnky k dennej variante šiat zhotoví šperkárka Hany Kašičková a  na večer použijeme šperk od Mariána Hornyaka. Účes pani Kiskovej dozdobí fascinátor z dielne Alate Millinery Kataríny Žgančíkovej,”

vysvetľuje koncept stylistka Barbora Yurkovič.

Návrhárka Jana Kuzmová o svojom prístupe hovorí:

“Môj celkový štýl tvorby a kreatívneho myslenia dáva do popredia jemnosť a eleganciu. Tento prístup sa veľmi jednoducho prepája so zadaním a protokolárnymi podmienkami na šaty pre prvú dámu na inauguráciu prezidentky. Určite aj preto ma SFC oslovilo na spoluprácu. Tvoriť model pre pani Kiskovú, krásnu ženu a osobnosť, mi nerobilo žiadne problémy.”

O doplnkoch:

“Na takéto výnimočné príležitosti je potrebné konzultovať postup a výber doplnkov so styliskou a návrhárkou, dbať na protokol. Najdôležitejší bol výber správneho modelu kabelky. Musel to byť veľkostne vhodný a reprezentatívny strih, aby vhodne doplňoval celý outfit.”

vysvetľuje Veronika Boisanfray z ateliéru Verbua.

Osobnou požiadavkou Martiny Kiskovej bolo zakomponovať do stylingu aj fascinátor do vlasov. Autorkou na mieru vytvoreného modelu je Katarína Zgančíková z Alate Milinery:

“K tvorbe fascinátorov pristupujem intuitívne. Ide o malé solitéry, ktoré buď dopĺňajú odev alebo ho aj určujú. Malé klobúčiky musia ladiť k tvári a preto ich tvar určujem spoločne s ich nositeľmi. Súčasťou tvorby na týchto malých doplnkoch je ich proporčnosť a zložitosť. V tomto prípade ide o dopĺňanie odevu. Zamerala som sa na citlivé zladenie jemnej farebnosti s dynamickými tvarmi.”

Šperky pre pani Kiskovú vyrábam k dennému outfitu. Témou je dámska elegancia, výnimočnost danej situácie, ale aj pani Kisková ako matka troch detí,”

približuje svoj prístup umelecká zlatníčka Hany Kašičková.

Marián Hornyak je autorom šperkov k večernému modelu a prezrádza ako pristúpil k ich výberu:

“Šperky sú atmosférotvorným prvkom a prinášajú detail, ktorý je ako korenie pre oblečenie. Moje šperky sú kompozície objemov a priestorov v materiálových variáciách. Pre inauguráciu sme vybrali striebro, perly, drevo a kamene. Myšlienkovo sú šperky akýmsi odkazom a majú v sebe kúsok naturalizmu i ľudovosti.”

K celkovému stylingu patrí aj líčenie a úprava vlasov. Duo umelcov pre túto časť tvoria vizážistka Barbora Herczeg Sládkovičová a vlasový stylista Marek Almássy. Obaja profesionáli už spolupracovali s pani Kiskovou aj na inauguráciu v roku 2014 aj pri iných príležitostiach. Spoločne sa zhodli, že je pre nich cťou svoje schopnosti opäť ponúknuť pri tejto príležitosti. Do úvahy budú brať ako osobnosť klientky, tak aj protokol a celkový styling.

Výsledok práce kolektívu tvorcov uvidí verejnosť v sobotu 15. júna. Martina Kisková sa objaví v dennej a večernej verzii šiat. SFC si dovolí povedať, že modely budú inšpiratívne pre najbližšiu sezónu spoločenských podujatí.

“Samozrejme odporúčame oslovovať našich dizajnérov a objavovať možnosti, ktoré ponúkajú naši slovenskí návrhári a dizajnéri. Do šatníka získate obľúbený kvalitný kúsok s príbehom a pripojíte sa k hrdým podporovateľom slovenských talentov,”

radí Zuzana Bobiková, programová manažérka z SFC.

PROFILY NÁVRHÁROV, DIZAJNÉROV A UMELCOV:

JANA KUZMOVÁ

Jana Kuzmová je módna návrhárka, ktorá tvorí pod vlastnou značkou Kuzmi.

Jej modely sú vyhľadávané pre ich autentický punc kvality a exkluzivity.

Predstavujú alternatívu luxusu, ktorý vybočuje z radu, ale pritom nie je prehnane pompézny. Janina práca je charakteristická čistými líniami a dokonalým strihom, vďaka ktorému si zachováva kúzelnú nadčasovosť. Prevedenie modelov je často minimalisticky jemné a rafinovane tak podčiarkuje prirodzený ženský pôvab a gráciu.

V spolupráci so SFC sa Jana spolupodieľala na tvorbe šiat pre prvú dámu Slovenska Martinu Kiskovú pri príležitosti inaugurácie aj v roku 2014.

 

foto: Jena Šimková a Andrea Zvadová

BARBORA YURKOVIČ

Barbora Yurkovic je profesionálna stylistka a vizážistka, ktorej služby využívaju viaceré známe osobnosti, ale aj firmy, alebo klienti, ktorí hľadajú módne poradenstvo. Rada sa podieľa na projektoch, ktoré nesú príbeh, a podporuje lokálne a malé značky.

So SFC spolupracovala ako stylistka prvej dámy Slovenska Martiny Kiskovej pri príležitosti inaugurácie.

Fotoarchív B.Y.

ATELIER VERBUA

Verbua je ateliér francúzskeho brašnárstva v Bratislave. Veronika a Bastien Boisanfray už ako druhá generácia vyrábajú kožené kabelky a doplnky podľa tradičných remeselných postupov. Značka je založená na nadčasovom dizajne a na hľadaní dokonalosti v čistom štýle spracovania. Kúsky vyhotovujú na objednávku a aj na mieru podľa osobitých požiadaviek klienta.

 

Foto: Petra Baranovičová

HANY KAŠIČKOVÁ

Hany Kašičková je umelecká zlatníčka, ktorá ako svoje vyjadrujúce médium používa zlato a drahé kamene. Vyrába exkluzívny šperky na mieru, pričom hľadá hranicu medzi zlatníckym remeslom a umeleckým šperkom. Vo svojej tvorbe vyzdvihuje prudkú nositeľnosť v jednoduchosti tvarov s dôrazom na osobný príbeh nositeľa. Umeleckými kúskami od Hany sa môžu popýšiť rôzne slovenské osobnosti, hlavne z prostredia kultúry a umenia.

Foto: Jana Budajová

MARIAN HORNYÁK

Marian Hornyák – spolupracuje s módnymi návrhármi, vystavuje a predáva šperkyna kolektívnych a samostatných výstavách a projektoch. Tvorí a prezentuje v rôznych kreatívnych disciplínach. „Šperk je médium, ktoré svojou nositeľnosťou je najbližšie k človeku a tak sa dostávam nielen pod kožu, ale cez šperky sa dotýkam priamo jedinečných ľudí. Šperk nie len ozdoba. To je osveta, ktorú si zaslúži. Každý jeden. Autorský.“

 

Fotoarchív: MH

ALATE MILINERY

Katarína Žgančíková je vyštudovaná scénografka a kostýmová výtvarníčka, ktorá pôsobí v profesionálnom divadle. Od roku 2014 svoj záber rozširuje a venuje sa dizajnu a ručnej výrobe pokrývok hlavy. Založila značku Alate, ktorá je známa čistými líniami a výraznou farebnosťou. Pod jej rukami vznikajú komplexné kolekcie klobúkov a fascinátorov ako aj osobité kúsky vyrobené na mieru zákazníkovi.

 

Foto: Matúš Koprda

Barbora Herczeg SládkovičovÁ

Barbora Herczeg Sládkovičová patrí medzi top vizážistov a vizážistiek u nás. Pôsobí pre rôzne módne časopisy, televízne relácie a reklamné kampane už niekoľko rokov. Jej klientkami su ženy všetkých tvárí a rôzneho veku. Ženy známe verejnosti ale aj tie, ktoré nepoznáme z médií.

Fotoarchív: BHS

Marek Almássy

Marek Almássy spolupracuje už niekoľko rokov s agentúrou Elite Model Management. Medzi jeho práce patrí hairstyling na prehliadke Vivienne Westwood a spolupracoval na celoročnej kampani pre škandinávsky obchodný dom Stockman. Jeho služby využívajú viaceré známe slovenské osobnosti a spolupracoval ako hairstylista prvej dámy Slovenskej republiky, Martiny Kiskovej /nielen/ pri príležitosti inaugurácie. Jeho meno sa objavilo v magazínoch Eva, La Femme, Emma. V súčasnosti vedie vlastný salón v centre Bratislavy.

Fotoarchív: MA

O SLOVAK FASHION COUNCIL

Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá podporuje a rozvíja slovenský módny ekosystém. SFC vzniklo v roku 2011 a jeho zakladateľkou je módna návrhárka Dana Kleinert s mnohými domácimi aj zahraničnými oceneniami.

Misia

Misiou je zvyšovať vzdelanostnú úroveň dizajnérov a profesionálov z odvetvia, prinášať návrhárom a značkám príležitosti na predaj v maloobchode a získavanie veľkoobchodných objednávok; vytvárať možnosti na prezentovanie sa doma aj v zahraničí a je oporným profesionálnym biznis miestom pre módne a textilné odvetvie na Slovensku a pre zahraničie.

Vízia

Víziou SFC je zdokonaliť fungovanie módneho priemyslu na Slovensku tak, aby domáci dizajnéri a profesionáli z odvetvia vytvárali zisk, aby tvorili významnú zložku kreatívneho priemyslu a kultúry a aby Slovensko získalo dôveryhodnosť a vytvorilo si charakteristické povedomie v zahraničí.