Vzdelávanie

Kvalitné vzdelávanie sa týka aj oblasti módneho biznisu a návrhárstva. Umelecký talent sa musí doplniť biznisovým know-how, ktoré je v módnom ekosystéme veľmi špecifické. OZ SFC umožňuje profesionálom aj študentom, prehlbovať si vedomosti na workshopoch, konferenciách a diskusiách s odborníkmi.

Podpora mladých absolventov módy je poslaním súťaže Best Fashion Graduate Award. Tento program je od roku 2017 rozšírený aj o ocenenie Best Fashion Film Award.

Best Fashion Graduate Award

Best Fashion Graduate (BFG), alebo „Najlepší absolvent módy“ je ocenenie udeľované raz ročne organizáciou SFC. Titul získava absolvent módy, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou absolventskou kolekciou a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra. Prvou víťazkou bola Petra Kubíková a druhou Maja Božovič. V roku 2015 zvíťazila Andrea Pojezdálová.

Ocenenie BFG nie je len titul, ale najmä je to 1,5 ročný couchingový program, ktorý mladému návrhárovi pomáha nasmerovať svoju tvorbu a prináša mu príležitosti sa rozvíjať. Výsledkom je ucelená módna kolekcia s rukopisom autora s možnosťou prezentácie doma aj v zahraničí a tiež príležitosti svoje modely predávať. Víťaz prvýkrát vo svojej kariére absolvuje celý jeden cyklus módnej sezóny s podporou profesionálov z módnej praxe. SFC ušije víťazovi program ocenenia na mieru, čo prináša dlhodobý efekt na budúcu kariéru návrhára.

Ciele BFGA:
 1. Podpora talentovaných absolventov módy
 2. Doplnenie vzdelania aj praxe absolventa
 3. Uľahčenie naštartovania kariéry mladého dizajnéra
 4. Prezentácia kvalitných výstupov víťaza
 5. Finančná podpora víťaza
 6. Couching a podpora v prvej sezóne na trhu
 7. Podpora komerčného uplatnenia víťaza
 8. Zviditeľnenie slovenskej módy u nás aj v zahraničí
 9. Rozvoj módneho sektoru na Slovensku
Náplň a nástroje BFGA
 1. Fashion biznis coaching – konzultácie a obchodné odporučenia
 2. Realizácia kolekcie v profesionálnej krajčírskej dielni – stáž pre víťaza
 3. Vytvorenie fotokatalógu k novej kolekcii (lookbook)
 4. Tlač identity značky návrhára – od vizitky po odevné štítky
 5. Prezentácia kolekcie doma aj v zahraničí (Bratislava, Praha, Budapešť, Londých a iné…)
 6. Možnosti predaja vo vybraných módnych butikoch (podľa vhodnosti kolekcie) – online, retail, wholesale príležitosti

Summer Fashion Academy

Slovenský Fashion Council verí, že správny pohľad na tému módy je potrebné ukázať aj najmladším. Preto tento rok už tretíkrát organizuje pre teenagerov Letnú akadémiu módy.

V4 Fashion

Najnovším formátom je medzinárodná konferencia V4 Fashion, kde odborníci z krajín Višegradu spoločne diskutujú a hľadajú nástroje na rozvoj a podporu módy v regióne, ale aj v zahraničí. V4 Fashion Conference sa už 2-krát konala v Londýne.

V4 Fashion – Konferencia vol. 2